40 dní bez alkoholu

Co to je

Akce 40DA - Čtyřicet dnů bez alkoholu je dobrovolné rozhodnutí čtyřicet dnů v řadě nepít žádný alkohol.

Každý si sám stanoví den, kdy chce začít, a každý také sám sebe kontroluje.

Tyto stránky pak slouží jako inspirace a prostor pro vzájemné předávání zkušeností.

Pracovní název Akce Dub s podtitulem Mne nezvikláš... vyjadřuje, že jde o zkoušku vlastní vůle a zkoušku odolnosti před tlakem okolí.

Logem akce je tedy strom DUB, který symbolizuje pevnost, stálost a sílu.

Většina asi časem zjistí, že těžší, než překonat vlastní chuť na jednu skleničku apod., je obstát uprostřed ostatních, kteří většinou nemají pochopení pro nějaká "divná předsevzetí" a nechápou, proč např. na oslavě narozenin tentokrát odmítáme i jen malinkatou skleničku na přípitek.
Zároveň to pro mnohé může být i takový test, zda skutečně bez alkoholu vydrží nebo ne. Proto se někteří zapojují každý rok či každý druhý rok. Když člověk vydrží celých čtyřicet dnů bez alkoholu, tak to asi ještě není stoprocentní důkaz, že má alkohol zcela pro kontrolou, ale hodně to napoví.
K akci 40DA se může připojit kdokoliv, ale z principu věci je nevhodná pro abstinenty (ať si zkouší sílu své vůle na něčem jiném) a pro alkoholiky (ti to stejně nezvládnou a nutně potřebují odbornou léčbu) a samozřejmě pro děti a mládež (do 18 let).
Přidat se můžete i zcela tajně, ale pro vzájemnou podporu doporučuji neváhat a přihlásit se k zapsání do seznamu letošních účastníků. Navíc je možné se k akci připojit nebo ji podpořit také nošením placky se symbolem DUBU a odkazem na tento web.
Někdy se hodí do svého předsevzetí zasvětit také své blízké, kteří nám pak v jeho plnění pomohou. Občas se bohužel stává, že se nás snaží o to více pokoušet okázalým pochutnáváním si nebo nám neustále připomínají, že to prý stejně nevzládneme. Někteří proto své rozhodnutí naopak přísně tají, protože se bojí ostudy, co kdyby se to nepovedlo.
 
Ještě pár zkušeností:
První zkušenost byla ta, že to vůbec není tak snadné. Když je člověk zvyklý na to své jedno pivo po obědě. Nebo zajít občas (či pravidelně) s kamarády do hospody. Nebo se dostane na oslavu narozenin (a to během 40 dnů většinou nějaká určitě vyjde)…
Druhá zkušenost byla ta, že se to dá zvládnout. Docela dobrý pocit na závěr.
Také by jste asi netušili, jak velkou chuť má člověk na jedno pivo. A to i tehdy, když by si jindy ani nevzpomněl.
Nebo to, jak vynikající chuť má první sklenička po čtyřiceti dnech abstinence. A to pivo jaký má říz.
Nebo na podnikové oslavě se začne šeptat, že jste doma těžce pod pantoflem, protože vám manželka zakázala dát si i jen kapku vína na přípitek.
A o to překvapenější reakce, když pak po 40 dnech řeknete: „A mně nenalijete?“

Přihlásit se