Dovysvětlení

Někteří se ptali na následující věci:

Proč? To je první otázka, která lidi napadá. A většinou první otázka, kterou se zeptají. Určitě by se dalo najít hodně důvodů, proč nepít alkohol, ale to by nám jistě lépe vysvětlil nějaký abstinent. V případě 40DA spíše platí: „Pili jsme předtím. Budeme pít potom. Mohli bychom pít i teď. Ale nepijeme.“Nebo jiným slovy na tu první otázku odpovídám: Jen tak, protože chci!

Jak a kdo to bude kontrolovat? To některé napadne hned jako druhá věc. Odpověď je jasná: Nikdo a nijak. Prostě je to osobní věc každého. Každý kontroluje sám sebe. A jestli řekne či pošle e-mail, že to dokázal, tak mu věříme. Proč by někdo lhal?

Patří do toho také pivo? Jistě. Tam je také alkohol. Ale pokud si někdo chce dát předsevzetí, že nebude pít alkohol s výjimkou piva, tak je to jeho věc. Ani to nemusí být pro některé snadné, ale do 40DA to nepatří.

Může se pít nealkoholické pivo? V tom jsme nedošli k plné shodě. Někteří říkají, že když už si odříct pivo, tak pořádně tj. včetně nealkoholického. Já osobně jsem spíš názoru, že to by se mohlo. Takže to nechávám na uvážení každého.

Předvelikonoční termín má 46 dnů a nikoliv 40. Proč? Svých čtyřicet dnů bez alkoholu si může každý začít a odpočítat podle svého rozhodnutí v kterémkoliv období během roku. Pokud se někdo chce přidat k předvelikonočnímu termínu, tak skutečně tradiční čtyřicetidenní postní doba trvá ve skutečnosti 46 dnů. Souvisí to s křesťanským chápáním postu, ale to by bylo na delší vysvětlování. Co se týká naší akce 40DA tak navrhuji spíše takové vysvětlení: „Nejsme přece žádní troškaři. Když řekneme čtyřicet, tak raději přidáme. Ať se neřekne.“

Mohou se účastnit také ženy? Zajímavá myšlenka. Když o tom tak přemýšlím, tak si říkám: „Proč ne.“ Ale zdá se mi, že pro ně to bude asi snadnější, ne?

Mohu se zapojit tím, že se nebudu 40 dnů dívat na televizi? Různých předsevzetí a rozhodnutí si může dát člověk spoustu. Delší doba bez televize bude jistě pro psychickou pohodu velkým přínosem, ale do naší akce to nepatří. Zkuste jinde.

Přihlásit se