Jak to začalo

Něco málo na vysvětlení k historii akce, byť současná podoba 40DA je už hodně jiná.

Začátek byl v roce 1999, kdy jsme v Jevíčku přemýšleli o tom, jaké předsevzetí si dát na postní dobu, tedy na čtyřicet dnů před Velikonocemi. A napadlo nás nepít alkohol. Zdál se nám to být dobrý nápad, dostatečně náročný pro pravé muže, a tak jsme do toho šli, bylo nás asi dvacet, což byla už docela pěkná skupinka. Po skončení, když většina z nás vydržela, jsme si řekli, že to byla dobrá zkušenost a že jsme se tenkrát těšili na Velikonoce jako nikdy předtím :-)
Zároveň nám sice došlo, že křesťanské prožití postní doby spočívá v něčem jiném, ale po dobré zkušenosti roku 1999 jsme to opakovali také v roce 2000. Někdo se přidal, někdo ubyl. Tentokrát jsme to ale brali spíš jen jako takový doplněk postní doby a akci, do které se může zapojit každý, nejen věřící.

Takže v roce 2001 z toho křesťanského nakonec zůstal jen ten termín 28. únor až 14. duben a samotné rozhodnutí nepít čtyřicet dnů alkohol jsme brali už docela obyčejně jako zkoušku naší vůle. Naše akce může být pro ostatní inspirací. Je to i výzva, zda to člověk vůbec dokáže…
Zároveň jsme se chtěli podělit s tím, co se nám osvědčilo, a internet se zdál být ideální. Kdokoliv se může podívat na náš web a sám se rozhodnout a přidat. Jednu zkušenost můžeme říct hned: Není to vůbec tak lehké, jak se to může zdát.

A dále v roce 2002 bylo těch, o kterých jsem věděl, celkem 18. V roce 2003 celkem 23. V roce 2004 se přihlásilo 17 lidí. Snad vydrželi všichni. V dalších letech jsme akci opakovali, ale zájem poněkud stagnoval. Proto jsem v roce 2007 uvažoval, jestli všechno nezrušit. Přece jen dá nějakou práci aktualizovat stránky, připravit plakátky apod. Ale díky opětovnému zájmu a ústní podpoře z různých stran jsem viděl, že akce40DA má smysl. Tehdy jsem se rozhodl, že webové stránky zjednoduším, plakátky nikam dávat nebudu a internet zůstane jediným místem, kde bude akce vyhlášena.
Nakonec bylo v roce 2007 přihlášeno 19 lidí.

V roce 2008 to bylo podobné a přihlásilo se mi 22 účastníků.

V lednu roku 2009 jsem se rozhodl akci změnit do současné podoby.
1. Snažit se letos o akci dát více vědět.
2. Udělat nové webové stránky, na kterých bude možnost diskuze a pomocí komentářů i prostor říct si své zkušenosti atd.
3. Neomezovat akci jen na dobu před Velikonocemi, ale dát možnost, aby si každý mohl začít svých čtyřicet dnů kdykoliv během roku.
4. Udělat placky s logem akce a odkazem na tyto stránky, které by lidé mohli nosit jako znamení, že se k akci připojují nebo že akci podporují.

Doufám, že letos tedy bude účastníků více než kdykoliv předtím...

Přihlásit se